Aliaj de magneziu

Die Casting Magnesium Alloy
Definiţia magnesium alloy

Aliajul de magneziu este un aliaj compus din magneziu și alte elemente. Se caracterizează prin: densitate scăzută (aliaj de magneziu 1,8 g/cm3), rezistență specifică ridicată, modul elastic specific mare, disipare bună a căldurii, rezistență bună la șocuri, capacitate de încărcare la impact mai mare decât aliajul de aluminiu, rezistență bună la coroziune la materie organică și la alcali.

Principalele elemente de aliere sunt aluminiu, zinc, mangan, ceriu, toriu și o cantitate mică de zirconiu sau cadmiu. În prezent, aliajul de magneziu aluminiu este cel mai utilizat, urmat de aliajul de magneziu mangan și aliajul de magneziu zinc și zirconiu. Folosit în principal în aviație, aerospațiu, transport, chimie, rachete și alte sectoare industriale. Este cel mai ușor metal din metalele practice, iar greutatea specifică a magneziului este de aproximativ 2/3 din aluminiu și 1/4 din fier. Este cel mai ușor metal dintre metalele practice, cu rezistență ridicată și rigiditate ridicată.

 

Caracteristicile produsului aliaj de magneziu

Densitate scăzută, performanță specifică bună, performanță bună de absorbție a șocurilor, conductivitate electrică și termică bună, performanță bună a procesului, rezistență slabă la coroziune, oxidare și ardere ușoară, rezistență scăzută la căldură.

 

Proprietățile sale de prelucrare și coroziune și mecanice au multe caracteristici: disipare rapidă a căldurii, greutate redusă, rigiditate bună, cu o anumită rezistență la coroziune și stabilitate dimensională, rezistență la impact, rezistență la uzură, performanță bună de atenuare și ușor de reciclat; În plus, există o conductivitate termică și electrică ridicată, nemagnetice, ecranare bună și caracteristici non-toxice.

Aplicație: Aliajul de magneziu este utilizat pe scară largă în echipamentele portabile și industria auto pentru a atinge scopul de a fi ușor.

 

Diferența dintre aliajul de magneziu și aliajul de aluminiu

 

Diferențele dintre aliajul de magneziu și aliajul de aluminiu includ: rezistență diferită la tracțiune, rezistență diferită la oboseală, oxidare diferită a metalelor, costuri diferite de fabricație, densitate diferită a greutății specifice și modul elastic diferit.
Rezistenta la tractiune diferita


Rezistența produsului din același volum de material din aliaj de magneziu este mai mică decât cea a aliajului de aluminiu. Pentru a obține rezistența cadrului, materialele din aliaj de magneziu necesită o grosime mai mare a materialului și lungimea țevii, astfel încât nu există niciun avantaj față de aliajul de aluminiu în ceea ce privește greutatea.

 

Rezistența la oboseală este diferită
Durabilitatea cadrului din același volum de aliaj de magneziu este mai slabă decât cea a cadrului din aliaj de aluminiu, ceea ce este un dezavantaj fatal al aliajului de magneziu. Odată cu creșterea numărului de curse, rezistența cadrului din aliaj de magneziu va fi redusă semnificativ și chiar și durata de viață a cadrului nu va depăși 2-3 ani. Ca urmare, cadrele din aliaj de magneziu sunt rareori folosite de călăreții profesioniști.

 

Metalele au proprietăți de oxidare diferite
Tabelul periodic al elementelor arată că aliajele de magneziu sunt mai ușor corodate prin oxidare decât aliajele de aluminiu.

 

Costuri de producție diferite
Aliajele de magneziu sunt metale active, care au cerințe mai mari pentru echipamentele de fabricație și mediul înconjurător, rezultând costuri mari de fabricație. Produsele din aliaj de magneziu produse sunt mult mai puțin rentabile decât aliajul de aluminiu 234.

 

Densitate specifică diferită
În aceeași condiție de volum, aliajul de magneziu este mai ușor decât aliajul de aluminiu. Acesta este un avantaj semnificativ al aliajului de magneziu 234.

 

Modulul elastic este diferit
Rigiditatea materialului din aliaj de magneziu este mai mică decât cea a aliajului de aluminiu. Cadrul realizat din material din aliaj de magneziu este mai puțin rigid decât cel al cadrului din aliaj de aluminiu, iar cadrul din aceeași grosime și diametrul țevii va absorbi mai multă forță de călcare în timpul călătoriei efective și va afecta eficiența de deplasare.11

 

Cele două aliaje au fiecare avantaje și dezavantaje, iar domeniul de aplicare este, de asemenea, diferit. Atunci când alegeți să utilizați, este necesar să luați decizii în funcție de cerințele și condițiile specifice de aplicare.

 

Tabelul de conținut al compoziției standard de diferite grade de aliaj de magneziu
Calitatea oțelului Al: Si: Cu: alte: Zn: Fi: Mg: Fe: Mn: Ni: Ca:
AZ91D 8.5-9.5% 0,05%max 0,025%max 0,01%max 0. 45-0.9% 0,004%max marginea 5-30PPM {{0}},17 până la 0,4% 0,001% Max --
AM50A 4.5-5.3% 0,05%max 0,008%max 0,01%max 0,2%max 0,004%max marginea 5- 30PPM 0.28-0.5%
 
0,001%max --
AM6OB 5.6-6.4%max 0,05%max 0,008%max 0,01%max 0,2%max 0,004%max marginea 5- 30PPM 0.26-0.5% 0,001%max --
YGB08 7.5-9.2% 0,1%max 0, 05% max 0,005%max 0.2-0.8% 0,05%max marginea 5- 30PPM 0.15-0.5% 0,005%max --
AZ80 8-9.2% 0,1% mar 0,05% Max 0,03% Max 0.2-0.8%
0.
0,05%max marginea --- 0.12-0.5% 0,005%max --
AZ21 2-3% 0,05%max 0,05%max 0,3%max 0.5-1% 0.003%mar marginea --- 0,4%max 0,001%max 0,04%max
AS31 3.3-4.0% 0.7-1.15% <0.008% <50ppm 0.05-0.2% <0.0035% 5-15ppm <0.20% 0.25-0.5%  <0. 001% Alte impurități simple: < 0,01%
AZ63 5.3-6.7% 0,05% max 0,01% max Hmax 2.5-3.5% 0,003% max. marginea 10-20ppm 0.15-0.5%
 
0,005%max  
AZ40 3.5-4.0% 0,1%max 0,05%max 0,01%max 0.2-0.8% 0,05%max marginea --- 0.2-1.0% 0,001%max  
A231  2.5-3.5% 0,05%max 0,01%max 0,3%max 0.7-1.3% 0,003%max marginea --- 0.2-1.0% 0,001%max
0,04%max
 
A261 5.9-6.6%  0,1%max 0,05%max 0,03%max 0.7-1.5% -- -- 0,05%max 0.15-0.4%    

 

Caracteristicile aliajului de magneziu

 

 

Fiind unul dintre cei mai importanți producători și furnizori de aliaje de magneziu din China de 20 de ani, vă așteptăm cu căldură să cumpărați aliaj de magneziu fabricat în China aici din fabrica noastră. Toate produsele sunt de înaltă calitate și preț competitiv.